Mobbing w pracy – czy jest na to rada?
Wiele osób w swojej karierze zawodowej spotyka się z mobbingiem. Może się to zdarzyć niemal na każdym stanowisku, niezależnie od branży, w której się pracuje. Z tak przykrymi sytuacjami muszą mierzyć się także rzeczoznawcy.
Mobbing – co to takiego?
Nim oskarżymy kogoś o mobbing, powinniśmy poznać definicję tego pojęcia. Może on nas spotkać nie tylko ze strony przełożonych, ale też i współpracowników. Jest stosowanie obelg i wyzwisk. Do tej grupy zaliczymy również nękanie, co może powodować zaniżone poczucie własnej wartości. Warto wspomnieć o tym, że mobbingiem będzie również obgadywanie oraz rozpowiadanie fałszywych informacji, co ma na celu stworzenie negatywnego wizerunku danej osoby. Izolowanie od grupy pracowników, a także i ośmieszanie. Będzie to też zastraszanie oraz stosowanie wszelkich gróźb pod adresem ofiary i jej rodziny. Fizyczne znęcanie się nad pracownikiem także można zdefiniować jako mobbing.
Jest to bardzo szerokie pojęcie, zatem jeśli czujemy się w pracy poniżani, warto zareagować w odpowiedni sposób. Pamiętajmy o tym, że takie czynności są przestępstwem. Są one karane grzywną. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Już na samym początku warto skierować do pracodawcy odpowiednią skargę. Możemy domagać się nagrań z kamer, czy też rozmów telefonicznych. Warto zachować wszelkie dowody, które mogłyby potwierdzić naszą wersję wydarzeń. Powinniśmy reagować również, gdy jesteśmy świadkami takich zachowań. Mobbing musimy zgłosić do Inspekcji Pracy, dzięki temu będziemy mogli domagać się swoich praw i zadośćuczynienia, co z pewnością warto uczynić.
Zostaw komentarz