Główne zadania rzeczoznawcy
Na pewno zastanawiacie się nad tym, co należy do głównych obowiązków rzeczoznawcy.
Postaram się przybliżyć kilka zasadniczych zadań i obowiązków spoczywających na osobach zatrudnionych w tym charakterze.
Głównym i nieodzownym aspektem pracy rzeczoznawcy jest doskonała znajomość branży, w której pracuje. Ponadto ważna jest również wiedza merytoryczna na temat tworzenia odpowiednio sformułowanych raportów oraz opinii. Mowa tu o ocenie wartości majątku, ocenie poniesionej szkody czy stanu technicznego danego dobra materialnego.
Warto podkreślić, iż rzeczoznawca powinien odznaczać się doskonałą umiejętnością tworzenia precyzyjnych kosztorysów. Poznanie procedur i technik przeprowadzenia odpowiedniej ekspertyzy jest rzeczą najważniejszą, ale w stosunku do powyżej wymienionych chyba najprostszą.
Jednakże do najtrudniejszych zadań rzeczoznawcy należy odpowiednie dobranie metod oceny danej sytuacji.
Praca ta ma charakter bardzo indywidualny. Nie zawsze przepisy prawne pomogą nam zidentyfikować skalę danego zdarzenia. Dlatego tak ważne jest obiektywne podejście, niezależność opinii i umiejętność logicznego myślenia.
Praca rzeczoznawcy należy do pracy mobilnej. Niejednokrotnie rzeczoznawca spędza więcej godzin w terenie, dokonując oględzin, aniżeli we własnym biurze.
Należy jednak podkreślić, że zawód ten wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości oraz skrupulatności.
Warto jednak pielęgnować powyższe cechy, gdyż wydana przez nas opinia może spotkać się z dezaprobatą. Wówczas do głównego zadania rzeczoznawcy należy zachowanie zimniej krwi i profesjonalizm, którym powinien się odznaczać w każdej sytuacji.
Zostaw komentarz