Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
21 sierpnia 1997 roku… To właśnie wtedy weszła w życie ustawa o gospodarce nieruchomościami. W niej znajdują się regulacje, które dotyczą zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Oczywiście nie może on być karany, a ponadto musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
Do 2014 roku od osób chcących podjąć się tej pracy wymagano posiadania wykształcenia wyższego w stopniu magisterskich. Cztery lata temu ten obowiązek został zniesiony, jednak mimo wszystko wciąż wiele firm przed zatrudnieniem osoby na to stanowisko oczekuje od kandydatów posiadania stosownego dokumentu.
Warunkiem koniecznym natomiast jest to, aby przyszły rzeczoznawca majątkowy posiadał dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości. Są również dopuszczane inne, jednak podczas nich student musi nabyć odpowiednią wiedzę z tego zakresu.
Niezbędny element to również praktyka. Obecnie okres jej trwania wynosi jedynie sześć miesięcy. Jeszcze cztery lata temu kandydat na to stanowisku musiał posiadać roczną praktykę, co mogło sprawiać więcej kłopotu w tej materii.
Jaki wymóg jeszcze należy spełnić? Każdy przyszły rzeczoznawca majątkowy musi zdać państwowy egzamin. To on uprawnia go do wykonywania tego zawodu. Bez pozytywnej oceny na tym teście, nie można podjąć zatrudnienia. To wszystko jest bardzo ważne i wymaga od kandydata na to stanowisko ogromu włożonej pracy.
Jednak to wszystko może się zwrócić, ponieważ takie osoby nie tylko mogą zarobić duże pieniądze, ale również cieszą się ogromnym szacunkiem wśród społeczeństwa. Niektórzy ludzie cenią sobie taki prestiż.
Zostaw komentarz