Rzeczoznawca, który nie zna się na rzeczy?
Jak już wcześniej wspominałam, zawód rzeczoznawcy wiążę się z ogromną odpowiedzialnością oraz wymusza od osób trudzących się tym zawodem niezwykłej precyzji, rzetelności oraz obiektywności.
Ogólnodostępne statystki ukazują, iż z roku na rok rośnie liczba kar przyznawanych rzeczoznawcom majątkowym. Jesteśmy w stanie zrozumieć, iż każdy człowiek ma prawo do błędu, a pomyłki po prostu się zdarzają. Jednakże profesjonalni rzeczoznawcy, którzy zobowiązali się do rzetelnego wypełniania swoich obowiązków, muszą dołożyć wszelkich starań, aby nie doprowadzić do niejasnych sytuacji, które mogą pozbawić ich nawet prawa do wykonywania zawodu.
Co więcej, jeżeli rzeczoznawcy majątkowemu zostanie udowodnione, że jego obowiązki wykonane zostały w sposób nienależyty, a oszacowanie wartości danego obiektu jest nieprawidłowe, rzeczoznawca odpowiada swoim majątkiem osobistym, wypłacając odpowiednie zadośćuczynienie poszkodowanym osobom.
Reasumując powyższe konsekwencje, które mogą wyniknąć z przyczyny nieprawidłowego wykonywania pracy rzeczoznawcy, warto, aby osoby pretendujące do tego zawodu miały na uwadze, iż praca rzeczoznawcy wymaga od kandydatów niezwykłej staranności oraz precyzyjności. Aby ustrzec się przed popełnieniem nawet najmniejszego błędu, rzeczoznawca musi kilkakrotnie sprawdzać fakty oraz dane i rozważnie czytać wszelkie pisma, pod którymi się podpisuje.
Zostaw komentarz